środa, 28 grudnia 2016

Niech żyje rzemiosło

Mam ciekawe informacje o wydarzeniu dotyczącym rzemiosła i rękodzieła, a ponieważ sama się tym zajmuję, z przyjemnością przystałam do propozycji promowania tej imprezy :Podążaj z nami szlakiem dolnośląskich legend i rzemiosła. Zainspiruj się! 

Wśród noworocznych planów miłośników dolnośląskich tajemnic powinna znaleźć się, choć jedna wyprawa szlakiem historii, legend, rzemiosła i kultury naszego regionu. 31 stycznia startuje pierwsza odsłona internetowej mapy „Dolny Śląska Wita. Rzemiosło!”, dzięki której planowanie przyszłych podróży będzie można rozpocząć w domowym zaciszu przy kubku gorącej herbaty. Na stronie www.dolnyslaskwita.pl użytkownicy odkryją fascynujące miejsca, pracownie, manufaktury, poznają ludzi z pasją – mistrzów i artystów, zaplanują także udział w wydarzeniach kulturalnych.
Rozpoczęcie prac nad stworzeniem tego unikalnego przewodnika było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jego ważnym celem jest promocja rzemiosła i rękodzieła, a także miejsc i ludzi z nimi związanych. Zachęcanie do korzystania z usług mistrzów rzemiosł, odwiedzania pracowni i zakładów, praktycznego poznawania tajników zawodów i dziedzin związanych z naszym dziedzictwem kulturowym i materialnym. Internetowa odsłona mapy obejmuje, m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych i artystycznych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także aktywnie działających twórców i artystów. Użytkownicy poznają także dolnośląskie legendy i historie, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Realizująca projekt Fundacja OPEN MIND, pragnie zachęcić osoby w każdym wieku do aktywnego poznawania historii, miejsc Dolnego Śląska, w których tradycja spotyka się z nowoczesnością. Organizator zachęca do zgłaszania miejsc, galerii
Projekt zainaugurowały grudniowe „Spotkania Mistrzowskie w CRZ Krzywy Komin”. Podczas dyskusji mistrzowie rzemiosł, twórcy i miłośnicy rękodzieła przybliżyli tajniki zawodów i dziedzin, które na Dolnym Śląsku mają swoją wspaniałą historię. Uczestnicy poznali historię koronkarstwa, rzemiosł artystycznych i pozłotnictwa. Zaproszeni goście specjalni: Bożena Kędzior z Towarzystwa Miłośników Haftu, mistrz stolarstwa artystycznego - Leszek Ukleja oraz mistrz pozłotnictwa Ludomir Domański zaprezentowali dodatkowo wybrane z ich dorobku zawodowego i artystycznego prace. Spotkania stały się okazją do rozmowy na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś. Zastanowienia się nad tym jak dziś promować rzemiosło, czy pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą najlepszą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Kolejne bezpłatne spotkania i warsztaty odbędą się 21-22 stycznia w CRZ Krzywy Komin. W programie „Weekendu z Rzemiosłem” znajdą się spotkania z mistrzami oraz „Warsztaty szewskie z pasją projektowania”.
Szczegółowe informacje na www.dolnyslaskwita.pl oraz na www.krzywykomin.pl 


Polecam przyjrzeć się uważnie tej informacji i oczywiście zapraszam!


An

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz